Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” zaprasza do udziału w akcji koszenia Łąk Kazuńskich oraz na prezentację specjalistycznej kosiarki M3 D

19 września (piątek) o godzinie 13.00 zapraszamy na prezentację kosiarki jednoosiowej M3 D, przystosowanej do poruszania się po podmokłym gruncie. Urządzenie to używane jest min. do wykaszania cennych przyrodniczo, ale niedostępnych dla tradycyjnego ciężkiego sprzętu rolniczego terenów. Zapraszamy szczególnie rolników, którzy chcą korzystać z programów rolnośrodowiskowych, doradców rolnośrodowiskowych, przyrodników z organizacji pozarządowych oraz pracowników służb ochrony przyrody. Kosiarka ta może być również wykorzystywana przez służby komunalne do utrzymania terenów zieleni, a w szczególności do wykaszania wałów przeciwpowodziowych. Mamy nadzieję, że prezentowany sprzęt sprawdzi się na najbardziej podmokłych fragmentach Łąk Kazuńskich dzierżawionych przez nasze Towarzystwo. Obecnie prowadzimy tu akcję przywracania i ochrony siedlisk cennych gatunków ptaków. Prezentacja zostanie przeprowadzona przez firmę Hary & Janson jedynego dealera w Polsce austriackiej firmy REFORM WERKE Wels, producenta wielozadaniowych ciągników, przystosowanych do pracy na stromych zboczach.
20 września (sobota) zapraszamy członków i sympatyków Towarzystwa do udziału w akcji wykaszania i odkrzaczania Łąk Kazuńskich. Będzie to już kolejna akcja na tym terenie w b.r. W sobotę, poza koszeniem i wycinaniem krzaków przy pomocy kosiarek i pił spalinowych, będzie dużo pracy przy grabieniu i wynoszeniu siana oraz układaniu go w stogi. Wolontariuszy prosimy o zabranie kanapek, kaloszy, ubrania roboczego (podmokły teren) oraz dobrego humoru. Obiad zapewniają organizatorzy.
 
Miejsce zbiórki w dniu 19 i 20 września:
Spotykamy się na drodze biegnącej przez Łąki. Jadąc od trasy gdańskiej (E77) drogą nr 579 (Leszno – Kazuń) należy minąć Jezioro Górne i na wysokości skrzyżowania z drogą prowadzącą do Kazunia Polskiego, przed przystankiem PKS (1200 m od drogi E77) należy skręcić w lewo na łąki w drogę równoległą do jeziora. Miejsce zbiórki 700 m od zjazdu z asfaltu (link do mapki google).
Plan dnia 20 września:
7:00-7:30 – zbiórka i rozdzielenie pracy
7:30 – 11:30 – koszenie, odkrzaczanie, grabienie siana, układanie stogów.
11:30 – 12:00 – posiłek w terenie
12:00 – 16:45 – ciąg dalszy prac na łąkach
16:45 – 17:00 – zakończenie prac i udanie się na obiad
17:00 – 18:00 – obiad w Augustówku, na skraju Łąk Kazuńskich.
Łąki Kazuńskie położone są w gminie Czosnów, obejmują powierzchnię około 300 ha łąk, turzycowisk, starorzeczy i zadrzewień. Są ważnym szlakiem migracji zwierząt między Kampinoskim Parkiem Narodowym a Wisłą. Jest to jeden z najcenniejszych terenów pod względem botaniczno-ornitologicznym w okolicach Warszawy. Wraz z KPN stanowi ostoję ptaków, głównie wodno-błotnych o randze europejskiej. Został wpisany na „Shadow List” obszarów Natura 2000. W latach 2004 - 2007 na terenie Łąk Kazuńskich swoje lęgi odbywało kilkanaście gatunków z I Załącznika Dyrektywy Ptasiej UE (m.in. bąk, bączek, błotniak stawowy, kropiatka, derkacz, żuraw, rybitwa białoczelna, rybitwa czarna, jarzębatka i gąsiorek). Teren ten wchodzi w skład Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, Rezerwatu Biosfery „Puszcza Kampinoska”, Otuliny KPN, dawniej wykorzystywany rolniczo, obecnie w znacznej części pozostawiony sam sobie.
Od 2008 r. na terenie Łąk Kazuńskich nasze Towarzystwo prowadzi działania na najbardziej podmokłych turzycowiskach zmierzające do przywrócenia dawnej gospodarki kośnej i ograniczenia nadmiernej sukcesji roślinności drzewiastej. Ideą całego przedsięwzięcia jest przywrócenie charakteru Łąk sprzed 30 lat, kiedy to były koszone i gniazdowało na nich wiele gatunków ptaków. Mamy nadzieje, że dzięki naszym zabiegom Łąki znów „ożyją” a wiosną powrócą na nie rycyki, krwawodzioby i czajki.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY – zespół TP „Bocian”
Kontakty do organizatorów:
Adam Tarłowski 606-277-567
Mariusz Grzeniewski 608-284-026
Mail: warszawa@bocian.org.pl
Więcej na temat koszenia na Forum Bocian  

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja